ROI (Return on Investment): Yatırım Getirisi

ROI (Return On Invesment), Yatırım Getirisi; dijital pazarlamada yapılan harcamaların kazanç olarak geri dönüşüm oranının bilinmesine yarayan bir ölçektir. Dijital reklam kampanyalarında ve dijital platformlarda satışa yönelik ve/veya ulaşılmasına istenen hedef kitleye yönelik verimlilik ölçülmesi tekniğine ROI yani Yatırım Getirisi denilmektedir. Basit finansal hesapla metotlarından kar oranı veya kar marjı hesaplamasına benzemektedir.

ROI Nasıl Hesaplanır? Dijital kampanya sonucunda; elde edilen kârdan maliyet farkı alınıp maliyete bölünerek yatırım getirisi hesaplanır. Çıkan sonuç pozitif ise yapılan yatırım kendini karşılayıp kazanç sağlamış ve kârlı bir yatırım yapmışsınızdır.

Örnek ROI Hesabı:

  • Pozitif Sonuç; Reklam kampanyanıza 100TL harcadınız ve sattığınız ürünlerden 150TL kar elde ettiğinizi varsayalım. ROI=(150-100)/100=0,5
  • Başabaş Sonuç; 100TL harcayıp 100TL kar elde edilirse… ROI=(100-100)/100=0 (Bazen bu durum olası fırsat maliyetleri veya kaçınma maliyetleri gibi stratejiler düşünülüp markalaşma veya ticari hareketlilik gibi nedenlerle olumlu karşılanabilir.)
  • Negatif Sonuç: 100TL harcayıp 50TL kazanç elde edilirse… ROI=(50-100)/100=-0,5

SEO ve SEM araçları ile yapılan satış sonuçlarını ve karlılık durumunu değerlendirme de ROI önemli bir araçtır.