Search Engine Marketing (SEM): Arama Motoru Pazarlama

SEM; tanım olarak Arama Motoru Pazarlamacılığı anlamına gelen, Search Engine Marketing’in İngilizce kısaltmasıdır. Google (Adwords), Yandex Direct, BingAds gibi arama motorlarında reklam vermek üzere oluşturulan platformlarda yapılan pazarlama süreçlerinin literatürdeki ismi SEM olarak geçmektedir. Fakat günümüzde içerik sağlayan bütün (sektörel olarak kategorize edilmiş, sanal pazar haline gelmiş ve reklam uygulamalarına konu olmuş) web sitelerde yapılan reklam çalışmalarının tamamı diyebiliriz. Çünkü bu platformlar son kullanıcılar tarafından tercih edilen dijital pazarlama mecraları haline dönüşmüş olup bir nevi arama motoru görevi görür haldedirler. Bu sebepten SEM bu mecralardaki reklam kampanyalarını da içerir demek doğru olacaktır.

Arama Motoru Pazarlaması, SEO’ya göre daha hızlı sonuç vermesi ve doğrudan internet kullanıcılarına ulaşmasından dolayı daha çok tercih edilir bir stratejidir. Arama sonuç listelerinde yer almayan veya ilk sayfalarda yer almayan web siteler dijital reklamlar ile arama motorlarının ilk sayfa kullanıcılarına ulaşmak için SEM yapmaktadırlar.

SEM’de kullanacağınız araçlar ve detaylar tüm arama motorlarının reklam yayınlama platformlarında yer almaktadır. Dijital reklam imkanı sunan arama motorları hem müşteri temsilcileri hem de bir çok mecrada metin, görsel ve video içeriklerle de ücretsiz olarak tanıtımı ve nasıl yapıldığına dair bilgilendirmeleri website sahiplerine sunmaktadırlar. Fakat aktif site kullanıcıları ve dijital mecralardaki pazardan kazanç sağlayan web siteler ürün, hizmet ve içerik tanıtımlarını Profesyonel SEM Hizmeti veren firma ve SEM Uzmanları desteği ile yapmayı daha çok tercih etmektedirler. Partner, çözüm ortağı vb sertifikalara sahip uzmanlar ve bu konuda hizmet veren dijital ajanslar SEM Danışmanlığı ile firmalara rekabet avantajı ve etkili kampanyalar düzenleyerek potansiyel kazanç sağlayacak kitlelere ulaşmakta firmalara hizmet sağlamaktadırlar.

İyi bir SEM ve SEO strateji ile internette ürün, hizmet ve içerikler paylaşımlarınızı daha çok kitlelere ulaştırabilir ve kazanç elde edebilirsiniz. Dijital pazarlama; pazarlama ve satış konularında her geçen gün daha da önemi artarak en çok tercih edilen strateji haline gelmektedir.

SEM (Arama Motoru Pazarlama) konusunda makale ve blog yazılarımızı inceleyip daha fazla bilgi edinebilirsiniz.