Search Engine Optimization (SEO): Arama Motoru Optimizasyonu

SEO Hizmeti; site planlama, tasarım, yayına alma ve son kullanıcı deneyimlerini kapsayan ve yayında kaldığı tüm zaman içerisinde devam eden bir süreçtir. Site içi SEO ve Site Dışı SEO çalışmaları olarak genel itibari ile iki ayrılmaktadır. Bu süreçler; sitenin arama motorları sıralamalarında yer alması ve zamanla yükselmesi için teknik ve içerik açısından çalışmaları kapsamaktadır. Çalışmaların amacı ilk sayfada yer almak ve ilk sıralarda çıkmak olarak özetlenebilir.

SEO çalışmalarını arama motorları kriterlerine uygun bir web site altyapısının sağlanması, içerik haritalarının oluşturulması, kullanıcı deneyiminin maksimum memnuniyete ulaşması ve popüler bir web platformu haline gelinmesi için yapılan iyileştirmeler olarak kabul edebiliriz. Bu konularda vizyona sahip olan ve web site sahiplerine bu bilgileri birincil kaynaklarla sağlayanlara da iyi bir SEO uzmanı diyebiliriz.

Site içi SEO süreci ise, web sitesi alan adı, konumlandırma süreci, tasarım ve mobil uyumluluk, kullanıcı dostu içerikler, görsel ve metinsel optimizasyon, kod ve css iyileştirmeleri, site içerisindeki nesne uyumları, ürün ve/veya hizmetlerin doğru/kaliteli/özgün aktarılması ve paylaşılması gibi konulardır.

Site dışı SEO süreci ise, web sitesi içeriklerinin, ürün ve/veya hizmetlerinin son kullanıcılara ilan edilmesi, tanıtılması ve paylaşılması süreçlerinde internet kullanıcıları ile birlikte doğal olarak web mecralarında yaygınlaştırılması ve tanıtımının yapılması gibi konulardır.

SEO araçları ile tüm bu süreçleri hedef alınan arama motorlarına kayıt olarak, arama motorlarının ilgili araç ve hizmetlerini kullanarak hedef kitle alışkanlıklarını görebilir, düzeltebilir ve içerik üretebilirsiniz. Bu konularda bilgi sahibi değilseniz SEO hizmeti alarak veya SEO uzmanlarına danışarak destek almanızı öneriyoruz.

SEO konusunda daha fazla bilgi almak istiyorsanız, makalelerimizi ve blog sayfamızı inceleyebilirsiniz.